EKONOMİ

ABD Fed’i, enflasyonu düşürmek için faiz artışına devam edecek mi?

ABD Merkez Bankası (Fed), yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışına devam edecek mi? Fed yetkililerinin son açıklamaları bu soruya farklı yanıtlar veriyor.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, bankanın enflasyonu %2 hedefine getirme konusundaki kararlı tutumunu bir kez daha vurguladı. Waller, faiz artışlarının enflasyonu düşürmek için gerekli olduğunu söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise, tahvil getirilerindeki artışın faiz artırımına olan ihtiyacı azaltacağı yönündeki görüşe katılmadığını söyledi. Kashkari, borçlanma maliyetlerindeki son yükselişin nedeninin faiz görünümüyle daha ilgili olduğunu söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise, nötr faiz oranının pandemi öncesi dönemden daha yüksek olabileceğini söyledi. Ancak Daly, bu oranların sonsuza kadar şu anda olduğu gibi yüksek kalmayacağını da hatırlattı.

Fed’in faiz artışına devam edip etmeyeceği, önümüzdeki dönemde açıklanacak enflasyon ve iş gücü verilerine bağlı olacak. Ancak Fed yetkililerinin son açıklamaları, bankanın enflasyonu düşürmek için faiz artışına devam etme konusunda kararlı olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu