EKONOMİKRİPTO PARA

Altın Ve Kripto’da Son Durum

Altın Ve Kripto'da Son Durum

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ABD’de Eylül ayı enflasyonu beklentilerin çok ötesinde yükselmekte ve bu da ons altın düşüşü olarak negatif bir alana gerilemesine sebep olmaktadır. Bu enflasyon verisinin sonrasında Fed’in yılın diğer kalan aylarında da agresif para politikasını sürdürmesi bekleniyor. Bu durumdan etkilenen birçok ekonomik birim yer almaktadır.
Ethereum İşlemlerinde Son Durum
Ethereum’un blok zincir işlemlerinde çok fazla harcanan elektriği çok önemli miktarda azaltan merge güncellemesi sayesinde boşalan enerji Bitcoin tarafına kaymaktadır. Tüm bu ekonomik hamleler sonrasında da bitcoin madenciliği çok büyük ölçüde artmıştır. Ethereum Merge şeklinde tanımlanan blok zincir güncellemesinin; enerji ve de veri merkezi kullanımının azaltması bunun yanında kripto para madencilerinin de Ethereum’dan ötürü serbest kalan enerji ve de veri merkezlerini bitcoin madenciliğine yönlendirmelerine sebep oldu. Bitcoin madencilerinin de blok zinciri için uygulama güçlerinde ölçüm yapan, madencilik zorluğu 10 Ekim tarihinde sonuçlanan 2 haftalık bir dönemde % 13,6 arttı. Bu durumda mayıs ayından bu tarafa 2 haftada görülmüş olan en büyük artış olmaktadır.
Etherum arzı da Ultrason money verilerine bağlı olarak geçen haftadan bu yana 4.000’den fazla token düşüş göstermektedir. Fakat buna karşılık olarak gelen bir fiyat artışı da görülmemiştir. ETH’nin fiyatı da arzın azalmasına karşın aynı dönem içinde % 3,6 düşüş göstererek, 1.307 dolara gerilemektedir. Son zamanlarda ekonomik gelişmelere de bağlı olarak Ethereum yakma oranları, yaratma oranlarını geride bırakmaya devam etmektedir. Bu kapsamda kripto madencilik şirketi olan Luxor Technologies’den Ethan Vera, bitcoin madenciliği konusunda cari programlama güçlerinin % 4’ünün son 2 haftadan itibaren ethereum madenciliğinden bitcoin madenciliğine aktığını söylemektedir.
Altın Fiyatlarındaki Yönelimler
ABD enflasyonu ekonomistlerin % 0,2 seviyesindeki beklentilerine karşı % 0,4 seviyesinde açıklandı. Yıllık enflasyon verisinin de % 8,1 seviyesinde olması beklenirken enflasyon raporu yıllık enflasyonu % 8,2 düzeylerine yükseldiğini gösterdi. Tüm gelişmelerin ardından çekirdek tüketici fiyat enflasyonu % 0,6’lık oranla keskin bir artış göstermektedir. Uzmanların bu konudaki piyasa beklentileri de çekirdek enflasyonun % 0,4 düzeyinde artacağı yönündeydi. Bu durumda ABD enflasyonu beklenenin üzerinde olduğu için Fed ‘in faiz artırımlarını sürdüreceği beklentisi de doları güçlendirmektedir. Riskli varlıklardan çok daha temkinli, risksiz getiri arayışı başta olmak üzere diğer para birimlerinden altın ve hisse senetlerinin piyasasına satış baskısı oluşturmaktadır.
Altın Piyasaları
Ons altın fiyatında 1600 dolar çok önemli destek olarak görülmektedir. Şu anda bu seviyelerin korunacağını beklemek yatırımcılar açısından daha doğru olmaktadır. Eğer Fed artış miktarında beklentilerin çok daha üstünde bir adım atarsa, bu seviyenin daha aşağısını konuşmaya başlanacaktır. Son gelişmelere bağlı olarak da altının 1000 TL üzerine çıkması zorlaşacaktır. Yukarıya dönüş için de gelişme gösteren olumsuz piyasa havasının dağılması, hatta faiz artışı beklentilerin de düşünüldüğü gibi güçlü olmayacağına yönelik sinyaller alınması gerekmektedir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu