FOREX

Başlık: Döviz piyasalarında risk iştahı devam ediyor

Alt başlık: Dolar/TL, Euro/Dolar ve ons altın yükselişte

Geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi, küresel piyasalarda risk iştahının artmasına neden oldu. Bu durum, faiz ve dolarda düşüşe, borsalarda ise yükselişe yol açtı.

Bu haftaya başlarken de risk iştahında bir bozulma yok. ABD vadelilerindeki hafif satıcılı görüntüye karşın Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %1 yukarıda. Dolar da baskı altında.

Dolar/TL’de ise kısmi yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Geçen haftayı 28,70 seviyesinden tamamlayan kurda bu sabah söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareketler gözleniyor. Günün geri kalanında da bu görüntü devam edebilir.

Euro/Dolar’da da geçen hafta beklentilerin altında gelen ABD enflasyonu etkili oldu. Dolardaki zayıflığa bağlı olarak parite, %2,1 oranında yükselerek 1,0915 seviyesinden kapanış yaptı.

Haftaya başlarken de temel dinamiklerde bir değişiklik yok. Bu kapsamda makro veriler, OPEC+ toplantısı ve ECB Başkanının açıklamalarının izleneceği haftada, paritedeki yükseliş isteği devam edebilir.

Ons altın da geçen hafta beklentilerin altında gelen ABD enflasyonunun etkisiyle yükseldi. Faizlerde tepe noktasına yaklaşıldığına yönelik artan beklentilerle, değerli maden geçen hafta %2,1 oranında prim yaparak 1.981 seviyesinden kapanış yaptı.

Haftaya başlarken de piyasayı sürükleyen dinamiklerin sürdüğünü görüyoruz. Risk iştahında pozitif hava devam ederken dolar güçsüz. Bu kapsamda değerli madende de yükseliş isteğinin sürebileceğini düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu