EĞİTİM

Deprem sigortasında yüzölçümü artık devlet belirleyecek

Deprem sigortasında yüzölçümü artık devlet belirleyecek

 

Büyük depremde sigorta sektörünün hemen hemen tüm paydaşların hataları olduğu ve sektörün A’dan Z’ye reforma ihtiyacı olduğunu önemle vurgulayan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, “Herkes hatalı ama biz de bu durumu seyrettiğimiz için suçluyuz” dedi. Eroğlu depremde daha az prim ödemek için konutunun yüzölçümünü eksik gösteren bu yüzden daha az tazminat alan veya alacak vatandaşların sorunlarına değinerek bundan sonra konut metrekarelerinin SEDDK tarafından belirleneceğini, yüzölçümlerin tapu müdürlükleri ile eşleştirileceğini söyledi.

6 Şubat 2023’de meydana gelen büyük depremin sigorta sektörü ve kendisi için bir milat olduğunu söyleyen Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, “Eğer sigorta penetrasyonunu artırmazsak bu ülkenin sürdürülebilirliği için ciddi sorun olabilir. Özellikle işyeri ve KOBİ sigortalarında çok önemli eksikler var. Bu durum ülkenin geleceği için önemli. KOBİ’lerde sigortalılık oranı yüzde 50” diye konuştu. SEDDK Başkanı Eroğlu, SEDDK üst düzey yetkilileri ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) sorumlu olan Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren gazetecilerle iftarda buluştu.

“BİZ DE SUÇLUYUZ”

Eroğlu, iftarda gazetecilerle yaptığı sohbette sigortacılık sistemiyle ilgili sert ve çarpıcı eleştirilerde bulundu. Büyük depremde sigorta sektörünün hemen hemen tüm paydaşların hataları olduğu ve sektörün A’dan Z’ye reforma ihtiyacı olduğunu önemle vurgulayan Eroğlu, “Herkes hatalı ama biz de bu durumu seyrettiğimiz için suçluyuz” dedi. Eroğlu, acilen bir Deprem Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini belirterek bunu da bir politika metni haline getirmeleri gerektiğini söyledi.

TRAFİKTE KİŞİ BAZLI POLİÇEYE HEMEN GEÇİLECEK

Deprem bölgelerinde evinin ölçüsünü küçük gösterdiği için ve zeyilname yapmadığı için daha az tazminat alan vatandaşların sorunlarına değinen Eroğlu, şunları kaydetti: “İhtiyari yangında da sorunlar var. DASK’ta konutun metrekaresini tapu ile eşitleyeceğiz. İhtiyari deprem poliçesinde metrekareyi SEDDK belirleyecek. Diğer yandan vatandaşın daha yüksek tazminat alması için DASK’ta inşaat maliyetlerini de artıracağız. Riskli bölge ile risksiz bölge arasındaki makas da açılacak.”

Trafik sigortalarında başta 1’den 7’ye kadar olan basamaklara sıfır ve 8’inci basamakların eklenmesi ve kişi bazlı sigorta yapmak olmak üzere yapılması planlanan reformların deprem nedeniyle geciktiğini belirten Eroğlu, bu alan hasar üreten alanların azaltılması gerektiğine dikkat çekti. Trafik sigortasında hedefin serbest tarife olduğu vurgulayan Eroğlu, sorunların çözümü için Trafik Operasyon Merkezi kuracakları haberini de verdi.

TAHKİM SİSTEMİ KANGRENE DÖNDÜ

Genellikle değer kaybı anlaşmazlıklarında başvurulan sigorta tahkim sisteminin geldiği noktayı da eleştiren Eroğlu, eğer kontrol altına alınmazsa tahkimin sigorta sistemi için yeni bir maliyet haline geleceğini ifade ederek, “Sigorta tahkim sistemi kangrene dönüşmüş durumda” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu