FOREXGenel

Ekonomide Ftx Sarsıntısının Etkileri

Ekonomide Ftx Sarsıntısının Etkileri

Genel Piyasada kripto piyasaları, FTX çöküşü ve Fed etkisi ile pazartesi günü de zayıf kalmaya devam etti. Bunun yanında bitcoin daha da düştü ve 16.000 $ sınırını da aştı. Ethereum da % 8 düşerek sadece 1.100 $ seviyelerine indi. Bu konuda yatırımcının da güveni azaldıkça piyasada volatilitenin de sürmesi muhtemeldir. En iyi kripto jetonlarının hepsi büyük kesintilerle gerçekleşmektedir.

Dogecoin % 12 düştü, XRP % 11 düştü. Polygon % 10 düştü ve Solana % 9 düştü ve 15. sıraya kadar geriledi. Küresel kripto para piyasa değeri de son 24 saat içinde yaklaşık % 5 oranında değer kaybederek 795 milyar dolar civarında çok keskin bir düşüş ile işlem gördü. Ancak, toplam işlem hacmi de neredeyse % 68 artış göstererek, 55,80 milyar dolara kadar ulaştı.

Kripto Para Son Hareketlenmeler

Kripto piyasası, FTX sonrasında kripto dünyası dağılırken bile kazançlarını en iyi tokenlerde sınırlı bıraktı. Enflasyon verileri de yatırımcıları büyük oranda cesaretlendirdi. Bu durumda bitcoin’i 17.000 dolara yaklaştırmakta, Ethereumu da 1.250 $ seviyelerinin üzerinde konsolide etmektedir. Uniswap da yaklaşık olarak % 5 ve XRP de % 4 yükseldi.

Cardano ve Solana’nın da her biri % 2 kazandı. BNB ve Tron da en çok kaybedenlerin arasında yer aldı. Küresel kripto para piyasa değeri de son 24 saatte yüzde yarım artış göstererek, 850 milyar dolar civarında marjinal bir şekilde daha yüksek işlem görüyordu. Fakat toplam ticaret hacmi de yaklaşık % 25 gerileme gösterdi ve 62.20 milyar dolara kadar ulaştı.

FTX Çöküşünün Etkileri

Kripto kredi kuruluşu olan BlockFi, iflas etmiş olan kripto borsası FTX’e çok önemli ölçüde maruz kalması sebebi ile potansiyel bir iflas başvurusuna hazırlanıyor.

Yazılım şirketi olan ConsenSys’in merkezi olmayan protokollerin baş ekonomisti Lex Sokolin, tüm yorumlarında kripto borsasının FTX’in patlamasının sonrasında finansal olarak şok etkisi olduğunu ve dijital varlıklar dünyasında bir güven krizine yol açtığını belirtmektedir.

Uzun vadeli bitcoin sahiplerinin de madeni para depolarını oluşturmaya devam etme kararlılığı da büyük oranda zayıflamıştır.

Ekonomide Likit Sorunu

Unocoin kurucu, ortağı ve CEO’su olan Sathvik Vishwanath, FTX tarafından satın alınan likit borsanın FTX’in iflas etmesi sonrasında ilgili düzenlemelere uyum sağlamak için para çekme işlemlerini askıya aldığını söyledi. Bitcoin şu zamanlarda istikrarlı ve piyasanın hareketli ortalaması da muhtemelen 17.350 $’da direnç sağlayacaktır. Bu seviyenin üzerinde olan bir kesişme, fiyatı 18.190 $’a götürme potansiyeline sahip olduğu da söylenmektedir.

Ekonomiye Genel Bakış

Salı günü Bitcoin, büyük borsa FTX’in çöküşü sonrasında kripto para piyasasında yara aldığından zaman içinde olan en düşük seviyesine ulaştı. Genel olarak kripto para piyasası, başarısız olan projelerden FTX’in düşüşü ile şiddetlenen likidite sıkışıklığına kadar pek çok problemle boğuşurken, bu yıl içinde 1,4 trilyon dolardan daha fazla değer kaybetmeye başladır. Yatırımcılar ise FTX çöküşünün, endüstri genelinde bir bulaşmaya sebep olabileceğinden korktuklarından kripto fiyatları da baskı altında kalmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu