FOREXGenel

Ftx Çöküşü Ve Kripto Piyasasına Etkileri

Ftx Çöküşü Ve Kripto Piyasasına Etkileri

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Bitcoin, salı günü üretici fiyat endeksi raporu sonucunda kripto para birimi belli bir oranda yükseltti. Bununla birlikte birçok büyük dijital varlık, FTX’in iflası sonrasında son 10 günde yaklaşık %20 oranında düşür gösterdi.
Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao da pazartesi günü bir tweet atarak, FTX’in olumsuz etkilerini azaltmak amacı ile likidite krizleri ile karşı karşıya kalan, kripto projeleri kapsamında endüstri kurtarma fonu başlatacaklarını planladıklarını duyurdu. FTX resmi bir şekilde iflas başvurusunda bulunduktan hemen sonra kripto fiyatları cuma günü düşüş göstermeye başladı.
Bitcoin Piyasalarındaki Hareketlenmeler
Kripto para bitcoin, gün içerisinde 17.00 $ gölgede bıraktı, gece boyunca da 16.200 $ altındaki düşük seviyelerinden de geri döndükten sonra salı günü çok geç saatlerde 16.800 $ civarında işlem görmeye devam etti. Bu kapsamda dünyanın en büyük kripto para birimi olan FTX’in çözülmesi sonrasında da 2 hafta önce 21.000 $ üzerinde işlem görmeye devam etti.
Bu durumda 2 haftalık erime, Bitcoin’i 2 yılın en düşük seviyelerine itmektedir. Ethereum da salı günü öğleden sonra, 1.290 $ civarında olan yüksek seviyelerinden 1.250 $ seviyelerinde kadar düştü ve pazartesi de geç saatlerde 1.209 $ seviyelerine düştü. Aynı zamanda 2 numaralı kripto, FTX çöküşü öncesinde 1.650 doların yakınında işlem görüyordu.
FTX Çöküşü İle Ekonomik Durum
Bu yıl bitcoin ve diğer tüm dijital varlıkların fiyatlarında çok keskin bir düşüş, dalgalanma, kargaşa hakim olmaktaydı. Buna bağlı olarak da kripto para birimi de piyasada Tsunami benzeri dalgalanmalar göstermeye başladı. Bazıları için bu olaylar, özellikle FTX gibi sözde sağlıklı olan şirketler iflas ederken, 2008 yılı mali krizi süreçlerinde Wall Street firmalarının başarısızlıklarını da hatırlatıyor.
Bunun yanında birkaç kripto firması da FTX çöküşünün küçük etkilerine hazırlanıyor ve birçoğu da kuşatılmış olan borsaya maruz kaldıkları konusunu milyonlarla hesaplıyor. Bunun yanında BlockFi hafta sonunda para çekme işlemlerini durdurdu ve iflas edeceğini duyurdu.
FTX ‘in Piyasaya Etkileri
FTX’in başarısız olmasının şirketi iflas etmeye ittiği de açıkça ortada olmaktadır. Bu konuda bu yaz FTX, BlockFi’ye kendi bilançosu ile destekli olan 400 milyon dolar kredi de beraberinde olmak üzere mali yardımda bulunmuştu. BlockFi Cumartesi günü yapmış olduğu açıklamada FTX ve Bankman-Fried’in üzerinden konuşarak, netlik olmaması durumunun işleri zorlaştırdığınız ve şu anda tam anlamı ile işlerin yürümediğini belirtmiştir.
Bir başka kripto firması olan SALT Blockchain de son zamanlarda başarısızlığın eşiğinde gibi görünüyordu. Bu kapsamında Bnk to the Future firması, FTX’e maruz kaldığın gerekçe olarak göstererek SALT satın alma anlaşmasından geri çekildi. Bu da tüm piyasaları fazlası ile etkiledi.
Uzmanlar; kripto para borsası Binance’nin kademeli etkilerinin uzun vadeli zarar verebileceğinden, yatırımcıların da ne kadar korktuğunun bir göstergesi olarak, normal şartlarda sağlıklı olan kripto şirketlerini başarısız olmalarını engelleyecek, bir kurtarma fonu oluşturulmasını önermektedir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu