EKONOMİ

IMF: Keskin şekilde sıkılaştırma piyasaları vurabilir

IMF: Keskin şekilde sıkılaştırma piyasaları vurabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin ciddi şoklar yaşadığı “yeni normal” dönemde ekonomide derinleşen farklılıklara dikkat çekti. Georgieva, şunları belirtti: Enflasyonla Mücadele: IMF, enflasyonla mücadeleyi öncelik olarak görüyor ve fiyat istikrarının büyüme için önemli olduğunu vurguluyor. Düşen enflasyona rağmen, birçok ülkenin hedeflerinin üzerinde enflasyona sahip olduğunu ifade ediyor.

Yüksek Faiz Oranları: IMF Başkanı, faiz oranlarının uzun bir süre boyunca yüksek kalması gerekeceğini belirtiyor. ABD ve Avrupa’da tahvil getirilerinin yükselmesinin, piyasaların uzun süre yüksek faiz oranlarına alıştığına işaret ettiğini ifade ediyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, piyasaların faizlerin uzun süre yüksek kalacağı algısına düzenli şekilde uyum sağlamaya başladığını belirterek, “Ancak finansal koşulların keskin şekilde daha da sıkılaştırılması piyasaları, bankaları ve finansal kuruluşları vurabilir” dedi. Georgieva, orta vadeli büyümenin artırılması gerektiğine de dikkat çekti.

Finansal Koşulların Sıkılaşması Uyarısı: Georgieva, finansal koşulların keskin bir şekilde daha sıkılaştırılmasının piyasaları, bankaları ve finansal kuruluşları olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. Bu nedenle, güçlü bir mali denetimin önemli olduğunu vurguluyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Fas’ın Marakeş kentindeki IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonominin “yeni normal” haline gelen ciddi şoklar yaşadığını dile getirdi.

Ekonomide derinleşen farklılıklarla karşı karşıya olunduğunu ifade eden Georgieva, “Biz öncelikle enflasyonla mücadeleyi kazanmaya odaklanıyoruz. Fiyat istikrarı büyümenin ön şartıdır. Bu aynı zamanda özellikle toplumun en yoksul kesimi olmak üzere insanları korur. Ayrıca finansal istikrarı korumamız gerekiyor” diye konuştu.

Orta Vadeli Büyüme: IMF Başkanı, orta vadeli büyümenin artırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Pandeminin neden olduğu ekonomik şokların etkisinden kurtulmanın ve insanların yaşam standartlarını yükseltebilmek için büyümeye odaklanmanın önemine vurgu yapıyor. Georgieva, enflasyonun düştüğünü ancak hala birçok ülkenin hedeflerinin üzerinde olduğunu belirterek şunları kaydetti: İsrail-Filistin Çatışması: İsrail-Filistin çatışmasının küresel ekonomiye etkilerini takip ettiklerini belirten Georgieva, henüz etkilerini değerlendirmek için erken olduğunu söylüyor. “Bu nedenle faizler uzun süre yüksek kalmak zorunda. Son haftalarda ABD ve Avrupa’daki tahvil getirilerindeki hareketlerden de görüyoruz ki piyasalar faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağı anlayışına uyum sağlıyor. Ancak finansal koşulların keskin şekilde daha da sıkılaştırılması piyasaları, bankaları ve finansal kuruluşları vurabilir. Bu nedenle güçlü bir mali denetim şart. Ayrıca, orta vadeli büyümeyi artırmamız gerekiyor. Bugün şokların etkisinden kurtulmamız ve insanların yaşam standartlarının yükseldiğini görebilmeleri için fırsatlar sunmamız gereken büyümeye sahip değiliz.” Georgieva, İsrail-Filistin çatışmasının küresel ekonomiye etkilerine ilişkin olarak da süreci yakından takip ettiklerini ancak henüz etkilerini değerlendirmek için erken olduğunu söyledi. IMF Başkanı, küresel ekonomik koşulların karmaşık olduğunu ve hükümetlerin finansal istikrarı korumanın yanı sıra büyümeyi artırmak için politika yaparken dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu