FOREXGenel

Kripto Borsası Son Durum

Kripto Borsası Son Durum

PayPal, kripto hizmetini Lüksemburg’a genişletiyor. Genişletme, hizmetin Avrupa Birliği genelinde kullanılabilir hale gelmesi için de kapıyı açabilir.
Paypal Kripto Hizmetleri Gelişmeleri
PayPal, kripto hizmetini önümüzdeki günlerde Lüksemburg’a genişletecek. AB genel merkezine ev sahipliği yapan Lüksemburg, kripto varlık piyasaları yönetmeliği yürürlüğe girdiğinde bloktaki diğer 26 ülke için bir köprü görevi görebilir. Bu düzenleyici rejim teorik bir şekilde herhangi bir üye devlette kayıtlı firmalara, pasaportlama şeklinde bilinen bir süreç aracılığıyla hizmetlerini AB genelinde sunma lisansı da vermelidir. Kripto borsaları Binance ve Coinbase son aylarda bu rotayı izledi. Lüksemburg’a geçiş, kripto hizmetinin 2020’de ABD’de ilk kez kullanıma sunulmasının ardından; geçen yıl İngiltere’ye yapılan genişlemeyi takip ediyor. Kullanılabilir olduğunda, kullanıcılar 1 Euro’dan (1,05 $) başlayan fiyatlarla bitcoin, ether, litecoin ve bitcoin cash satın alabilir, satabilir ve elinde bulundurabilir. PayPal, kripto hizmetinin bir AB ülkesinde ilk kez kullanıma sunulup sunulmayacağına dair iki onay talebine de yanıt vermedi.
Bybit Kripto Borsası
Merkezi kripto borsası Bybit, merkezi olmayan exchange ApeX Pro’yu platforma entegre ediyor. Bu hareket, FTX’in çöküşünden ve merkezi borsaların artan incelemesinden önce çok iyi bir şekilde ilerliyordu. Bybit perşembe günü yaptığı duyuruda, Dubai merkezli kripto borsası Bybit’in, müşterilere her iki borsa türünde de tek bir platformda işlem yapma fırsatı vermek amacıyla merkezi olmayan borsa ApeX Pro’yu teklifine entegre ettiğini duyurdu. ApeX Pro, Starkware’in ölçeklenebilirlik motoru, StarkEx’i kullanan kalıcı sözleşmeler sunan izinsiz, gözetimsiz, merkezi olmayan bir borsadır. Bybit platformuna, müşterinin kişisel bilgilerini saklamayan MetaMask’a benzer, hibrit bir cüzdan olan Web3 cüzdanı aracılığıyla getiriliyor.
Bybit Borsası Güvenilir Mi?
Merkezi borsalar (CEX’ler), bir zamanlar güvenilen borsalar olmaktaydı. Fakat FTX’in binlerce kullanıcının milyarlarca dolar kaybetmesine neden olan potansiyel bir sahtekarlık olduğunun ortaya çıkmasının ardından yakın zamanda bir inceleme altına girdi. Ancak Bybit’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Ben Zhou, vermiş olduğu demeç Bitby’nin daha önceden başlamış olan ApeX Pro entegrasyonunun nedeni FTX erimesi değil şeklindedir. Web3 güvenilir bir ağ geçidi olmakta ve bu da misyonumuzun bir parçası ve bu entegrasyon, bu yolda önemli bir adımdır diyerek kripto borsasının çok güvenli bir yatırım olduğunun altını çizmiştir.
Kripto Borsalarında Yaşanan Gelişmeler
Bu haftanın başlarında Bybit, derinleşen bir ayı piyasası ortasında operasyonlarına yeniden odaklanmaya çalışırken, işgücünün % 30’unu daha azaltacağını duyurdu. ApeX Pro ve Bybit iki ayrı varlık olduğu için Bybit, ApeX Pro’nun operasyonlarında yer almayacağını ve her iki ekibinde ayrı olduğunu belirtmiştir. Zhou vermiş olduğu demeçte ApeX Pro, kendi kendini idame ettiren merkezi olmayan bir platformdur ve Bybit’ten ek kaynaklar gerektirmez şeklinde konuşmalar yapmıştır. Bu kapsamda her 2 kripto borsası için de çok büyük gelişmeler ve değişimler yaşanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu