EKONOMİKRİPTO PARA

Kripto Para Piyasası İşlemleri

Kripto Para Piyasası İşlemleri

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Son zamanlarda kripto para piyasaları, Fed’in faiz karaları ile birlikte makroekonomik dengelerden 1.dereceden etkilenmeye başladığı bir süreç içine girdi. Bu kapsamda Fed faiz kararı ve de ABD enflasyon verileri kripto para yatırımcıları tarafından çok fazla merak edilen öncelikli bir gündem maddesi haline gelmiştir.
Son olarak, merkez bankalarının karşılıksız bir şekilde para basmalarına bir tepki olarak ortaya çıkan kripto paraların, Fed’in atmış olduğu adımlarla şekillendiği bir noktaya evrilmesi de yatırımcılar tarafından kafalarda soru işareti yaratmaya başlamaktadır.
Kriptoda Son Piyasa Yorumları
Kripto teknik kurucusu Oytun Es; sözlerinde kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına girmeden önce piyasanın makroekonomik verilerden bu kadar fazla etkilenmediğini belirtmiş. Ve sözlerine kripto para piyasasının tamamen Fed’den gelen faiz kararları ile fiyatlanma döngüsüne girdiğini eklemiştir.
Belli bir süre daha bu durum devam ederse uzun vadede Bitcoin’in kaderinin Fed’in kararları ile şekillenmesini sürdüreceğini düşünmediğini de sözlerine eklemiştir. Ayrıca piyasanın ne zaman Fed’in faiz kararından etkilenmeyeceği sorusuna da Beincrypto Türkiye araştırma müdürü Sevcan Dedeoğlu şu şekilde cevap vermiştir; Bitcoin ve kripto para piyasasının kendine ait özgün bir hikayesi olursa pozitif ayrışabilir. Fakat parasal sıkılaşma sürdüğü müddetçe Bitcoin de yeni hikaye bulamaz ise olumsuz olan bu döngünün içinde kalmaya devam edebilir. Bu da demek değildir ki sürekli satış eğiliminde olacağız. ABD seçim süreciyle birlikte ara dönem rallileri olacaktır.
Hareketlenen Piyasa Para Birimleri
Merge ile fiyatlarda bir ivme beklenirken, ABD Merkez Bankası’nın açıkladığı 75 baz puanlık faiz artırımının sonrasında kripto para piyasasında meydana gelen dalgalanmadan Ethereum da nasibini almıştır. Bu konuda da Es; merge’ün fiyata etki edebilecek bir güncelleme olduğunu hala düşündüğünü söylemekte ve önümüzdeki 4 güncelleme de tamamlandığı zaman Ethereum tüm zamanların en yüksek zirvesini katlayarak çok yukarı çıkacak demiştir. Dedeoğlu ise bu konu hakkında Ethereum için çizdiği grafik kapsamında büyük bir kitlenin Ethereum’da 1000 doların aşağısını işaret ettiğini belirtmiştir. Takip edilecek olan ilk seviyeler için de 850-938 bant aralığında alınabileceğini belirtmiştir. Güncellemeler tamamlandıktan hemen sonra kurumsalların da Ethereum’a ilgisinin artacağını beklediğini bunun da hikayeyi olumlu bir yöne çevireceğini söylemiştir.
Bitcoin Son Piyasa Söylentileri
Uzmanlar son piyasa etkileşimleri ile Bitcoin’de kötü bir senaryo olan 10 bin $ seviyelerini ortaya atarak, piyasaları olumsuz bir sürecin beklediğini söylemektedir. Bitcoin’de haftalık olarak bütün grafikler üzerinde görülen düşüş formasyonları 16 bin 400 ila 12 bin 300 dolar seviyelerindeki hedefinin masada olduğunu söyleyen Sevcan Dedeoğlu, sene sonunda da traderlar ayı piyasası dönemini fiyatlıyor diyerek; Bitcoin opsiyon işlemlerinde 12 bin ila 10 bin dolar seviyesine doğru geri çekileceği tahmini olduğunu söylemiştir. Bunun yanında sözlerine olumlu senaryoda da 18 bin ile 23 bin dolar bant aralığında kalabileceğini eklemiştir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu