EĞİTİMEKONOMİGenel

Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasası

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kripto para piyasası, ortaya çıktığı günden itibaren oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Piyasada yaşanan iniş çıkışların ise kripto borsasında sıklıkla gözlemlendiği bilinmektedir. Kripto paralar, sanal bir para birimi olarak kullanılmaktadır. Yani kripto borsasında yer alan fiziki olarak bir varlığının olmadığını söylemekte mümkün olmaktadır. Kripto para biriminin ise kriptografi olarak da bilinen şifreleme yöntemiyle güvence altına alındığının söylenmesi doğru olacaktır.
Kripto Para Yatırımı
Kripto para kullanarak yatırım yapmak isteyen kişilerin bu para türünün herhangi bir devlet veya kuruluşun kurallarına tabi olmadığını bilmesi gerekmektedir. Kripto para aslında farklı şekillerle de olsa uzun yıllardan beri hayatımızda varlığını göstermektedir. Sanal kart oluşturularak yapılan alışverişler de veya internet üzerinden banka kartı veya kredi kartı kullanılarak yapılan alışverişlerde fiziki bir banknot olmadan kripto paraların kullanımı zaten gerçekleştirilmektedir.
Kripto Para Birimleri Nasıl Oluşur?
Kripto para birimlerinin oluşumları farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Kripto para birimlerinin özellikle madencilik adı verilen bir süreçte oluşturulduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Verilen bir hizmet karşılığında özel donanıma sahip olan kişilerin verdikleri hizmete karşılık olarak Bitcoin ve jeton gibi kripto para birimleriyle ödüllendirilmesi söz konusu olmaktadır.
Bilinen birçok kripto para birimi bulunmaktadır. Bu para birimlerinin içerisinde Bitcoin’i değerleri yapan ise piyasaya ilk giren kripto para olmasıdır. Günümüzde bir para biçimi olarak kabul edilen Bitcoin, özellikle piyasada fiziki paralar yerine kullanılabilmesi nedeniyle tercih sebebi olmaktadır.
Bitcoin Yükselecek mi?
Yatırımcılar tarafından en fazla araştırılmakta olan konulardan birisi de bitcoin piyasasında meydana gelen hareketlilik olmaktadır. Piyasada bir düşüş mü olacak yoksa yükselme mi görülecek gibi soruların cevapları yatırımcılar tarafından oldukça merak edilmektedir. Şuanda güncel olarak 1 Bitcoin, 373.222 TL ile eşit kabul edilmektedir. Dünya piyasalarında son zamanlarda yaşanılan hareketliliğin Bitcoin piyasasını da etkileyeceği düşünülmektedir. Altın ve dolardan sonra gelen ve kripto para borsasında değeri en yüksek olan kripto paranın Bitcoin olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bitcoin, sanal para piyasasında en fazla işlem yapılan para olma özelliğine sahiptir. Bir haftalık bir süreç içerisinde Bitcoin piyasasında %8 oranında bir artış görülmüştür. İleri doğru bir harekete sahip olan Bitcoin piyasasında son zamanlarda yükselme görülmektedir.
Kripto Para Vergisi
Son zamanlarda Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan bir açıklama doğrultusunda ise Bitcoin ve kripto paralardan vergi alınmasına yönelik olarak çıkarılan kararın onaylandığı ifade edilmiştir. Kripto paralardan vergi alınması uygulaması ise birçok ülkede uygulamaya geçirilmiştir. Vergi kaçırma durumu için ise Blockchain teknolojisiyle mücadele edilmesi planlanmaktadır. Alınan bu karar neticesinde ise Avrupa Birliği ülkelerinin bu kararın alınması için geç kalındığına dair yaptığı açıklamalar yer almaktadır. Avrupa Parlamentosu tarafından kripto paralar için bir vergi kodunun oluşturulması da planlanmaktadır. Bitcoin ise tekrar yükselişe geçerek değer kazanmaya devam ediyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu