EKONOMİ

Küresel piyasalarda iflas yoluna giren Evergrande paniği

Küresel piyasalarda iflas yoluna giren Evergrande paniği

 

Çin’deki inşaat krizi büyüyor. 300 milyar dolar borç açıklayan emlak şirketi Evergrande iflasa koşuyor. Şirketin yöneticileri tutuklandı. Dünya basını, başta ABD olmak üzere birçok ülke için endişeli: Direkt olmasa da dolaylı bir domino etkisi olabilir. Evergrande’nin olası batışının yaratacağı mali türbülans yayılabilir.

Küresel piyasalar, Evergrande gerilimi yaşıyor. 2018’de dünyanın en değerli emlak şirketi olan, ancak COVID-19 pandemisiyle 2021’de düşüşe geçen Çinli Evergrande Group’un iştiraki yuan cinsi tahvilinin geri ödemesini gerçekleştiremeyince, uzmanlara göre, iflas yoluna girdi.

Evergrande’yle ilgili son gelişme aralarında eski CEO Şia Hacun ve eski finans patron Pan Darong’un da olduğu 10 yöneticinin tutuklanması oldu. Foreign Policy dergisinden James Palmer, tutuklanmaları “Çin’in emlak sektörü, Çin’in GSYİH’sının yüzde 30’unu oluşturuyor.

Çin olası bir batış için günah keçileri arıyor. Daha çok insan hapse girer” diye yorumlarken; The New York Times gazetesi, Evergrande’nin neden batmaması gerektiğini şöyle özetledi: “Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, son 10 yılda küresel ekonomik büyümenin yüzde 40’ından fazlasına kaynak oldu. Bu oran, ABD’de yüzde 22, Euro Bölgesi’nde yüzde 9’du. Çin’de tüketici harcamalarındaki düşüş, Amerikan teknoloji firmaları ve Avrupalı lüks ürün grupları gibi burada iş yapan şirketlere zarar veriyor.

Daha zayıf bir Çin ekonomisi aynı zaman da petrole, minerallere ve sanayinin diğer yapı taşlarına olan iştahın da azalması anlamına geliyor. Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ticaret ortaklarından biri ve her yıl milyarlarca dolarlık Amerikan mahsulü ve makinesi satın almakta.

S&P 500 endeksi son zamanlarda Çin ekonomisindeki sıkıntı işaretlerinin ortasında üst üste üç hafta boyunca düştü.” Küresel gayrimenkul piyasasıyla ilgili dosyalar yayınlayan CoopWB da “Potansiyel bir çöküş, yalnızca Evergrande’nin önemli bir işveren ve konut piyasasına katkıda bulunduğu Çin’i sarsmakla kalmayacak, aynı zamanda küresel olarak da dalgalanabilir” diye uyarıda bulundu: “Art arda gelen etki, işten çıkarmalar, konut piyasasındaki çöküntüler ve Çin’de kaçınılmaz olarak küresel kıyılara dokunacak ekonomik düşüş anlamına gelebilir.”

CoopWB yönetimine göre, “ABD emlak piyasasına doğrudan etkiler muhtemelen sınırlı olur, ancak Çin’in ABD gayrimenkullerine olan talebinin azalması yoluyla dolaylı etkiler yaşanabilir.”

2021’de 65 milyar dolar, 2022’de 15.7 milyar dolar zarar açıklayan şirketin toplam borç yükü, 2022 sonu itibarıyla 330 milyar dolara çıktı. Hong Kong Borsası’nda Temmuz 2020’de hisse başına 25.80 Hong Kong dolarından işlem gören hisseleri bu hafta 0.43 HK dolarına kadar geriledi. Yurt içinde iflas korumasına başvuran şirket, ABD’de de iflas koruması için mahkemeye başvurdu.

Evergrande’nin Çin’in GSYH’sinin yüzde 2’si kadar borcu var

Evergrande’nin 2022 sonunda 2.4 trilyon yuana (yaklaşık 330 milyar dolar) ulaşan toplam borç yükümlülüğünü duyurdu. Bu rakam, Çin’in gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 2’sine denk geliyor. Şirket, vadesi geldiği halde ödeyemediği için temerrüde düşen 12.6 milyar yuan (1.7 milyar dolar) dış borcu nedeniyle alacaklıların açtığı çok sayıda davayla karşı karşıya bulunuyor. Şirket, 18 Temmuz’da 2021 ve 2022 hisse kayıplarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirket, 476 milyar yuanı 2021’de, 105.9 milyar yuanı 2022’de olmak üzere iki yılda toplam 581.9 milyar yuan, bir başka deyişle 81 milyar dolar kaybetti.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu