EKONOMİ

Rosatom’dan hidrojen enerjisinde işbirliği anlaşmaları

Rosatom'dan hidrojen enerjisinde işbirliği anlaşmaları

Rosatom, temiz enerji hedeflerine ulaşılması kapsamında yeni düşük karbon ekonomi alanları geliştirmek, hidrojen enerjisi teknolojilerini ölçeklendirmek ve bu alanda çalışacak mühendis ve tasarımcılar yetiştirmek amacıyla hidrojen enerjisi alanında iş birliğine yönelik anlaşmalar imzaladı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen 8. Doğu Ekonomi Forumu’nda, hidrojen enerjisi alanında iş birliğine yönelik anlaşmalar imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Rosatom, Sahalin Bölgesi Hükümeti ve Sahalin Devlet Üniversitesi ile pilot hidrojen projelerinin uygulanması ve bölgede umut vadeden hidrojen enerjisi endüstrisi için personel yetiştirilmesi konularında iş birliğine gidecek.

İmzalanan anlaşma ile, temiz enerji hedeflerine ulaşılması kapsamında Sahalin Bölgesi’ndeki Doğu Hidrojen Kompleksi’nin geliştirilmesi desteklenecek. Anlaşma, 2030 yılına kadar geçerli olacak.

Buna göre, söz konusu bölgede yeni düşük karbon ekonomisi alanları geliştirilecek, hidrojen enerjisi teknolojilerinin ölçeklendirilmesi için ortak bir konsept oluşturulacak ve Doğu Hidrojen Kompleksi projelerinin ihtiyaç duyduğu mühendisler ve tasarımcılar ile hidrojen enerjisi ekipmanı ve tesislerini işleten personel için eğitim programları başlatılacak.

Doğu Hidrojen Kompleksi projelerinin uygulanması, hidrojen tedarik zincirinin tüm ana unsurlarını bir araya getirecek ve hidrojen alanında bilimsel ve teknolojik iş birliğini sağlayacak. Kompleksin pilot projeleri arasında, hidrojen tesisi, hidrojen treni, uzman merkezi ve otonom hidrojen bazlı enerji sistemlerinin tam ölçekli koşullar altında test edilmesi için deney alanlarına sahip hidrojen test sahası yer alacak.

Rosatom ve Kuzey Araştırma ve Eğitim Merkezi arasında iş birliği

Ayrıca, Rosatom bünyesindeki Rusatom Overseas AŞ ve Yakutistan’daki Kuzey Araştırma ve Eğitim Merkezi tam döngülü hidrojen teknolojileri kullanarak izole bölgelere verimli ve dengeli enerji tedariki projelerini uygulamak amacıyla hidrojen enerjisi alanında teknolojik iş birliği konusunda anlaştı.

Taraflar, hidrojen üretmek için fazla elektriğin kullanılmasını ve bunun daha sonra enerji dönüşümü ve depolama teknolojilerini kullanarak enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan enerji teknolojisi de dahil olmak üzere, ekonominin çeşitli sektörlerinde araştırma yapmak ve yeni çığır açan teknolojiler ve ürünler sunmak için birlikte çalışacak.

Anlaşma kapsamında, Rosatom’un hidrojen enerjisi sektöründeki entegratörü Rusatom Overseas AŞ, merkezin endüstriyel ortağı olarak hareket edecek.

Rosatom ve Çin’in LS Group Co. Şirketi mutabakat zaptı imzaladı

Rosatom’un iştiraki Devlet İhtisas Tasarım Enstitüsü ile petrol, gaz ve kimya endüstrileri için büyük ekipman üreticilerinden biri olan Çin’in LS Group Co. Şirketi, Rusya’nın Sahalin Adası’nda bir hidrojen tesisinin kurulması amacıyla iş birliği yapmayı planlıyor.

Şirketler, 8. Doğu Ekonomi Forumu’nda mutabakat zaptı imzaladı. Taraflar, Rosatom’un iştirak ettiği Sahalin Adası’ndaki düşük karbonlu hidrojen üretim projesinin uygulanması için Çin’den ekipman tedarik etme ve üretilen hidrojeni Rusya’dan Çin’e ihraç etme olasılığını görüşüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu