EKONOMİ

TCMB Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi: Enflasyon ve kur baskısı sürecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 68,01 oldu. Bu, bir önceki anket dönemindeki yüzde 67,22’ye göre bir artış anlamına geliyor.

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 45,28 oldu. Bu, bir önceki anket dönemindeki yüzde 44,94’e göre bir artış anlamına geliyor. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 25,82 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların politika faizi beklentisi de yükseldi. BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi yüzde 33,22 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise yüzde 33,68 olarak gerçekleşti.

Dolar/TL beklentisi ise cari yıl için düştü. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi 30,05 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 38,64 TL olarak gerçekleşti.

Katılımcıların 2023 yılı GSYH büyüme beklentisi yüzde 4,1 oldu. Bu, bir önceki anket dönemindeki yüzde 3,9’a göre bir artış anlamına geliyor. 2024 yılı GSYH büyüme beklentisi ise yüzde 3,4’e geriledi.

TCMB Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları, Türkiye ekonomisinde enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceği ve dolar/TL kurunun yükseleceği yönündeki beklentileri güçlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu